Pergola İmalatı

Pergola imalatında kullanılan ahşap cinsi, ebatları ve birleştirme detayları çok önemlidir.

DemArt Dizayn, uzman ve tecrübeli ekibiyle en doğru ürünleri kullanarak uzun süre sorunsuz kullanacağınız pergola imalatı yapmaktadır.

Pergolalar, dış hava şartlarının bütün olumsuz etkilerine maruz kalacağı için, her türlü iklim şartlarına dayanıklı Thermowood işlemi görmüş ahşapların kullanılması önerilmektedir. Thermowood işlemi görmemiş ahşaplarda reçine akıntısı, laminelerde açma veya çalışma sıkıntıları yaşanmasından dolayı Argentum Mimarlık Thermowood ürünler kullanmayı tercih etmektedir. Bütçe ve tasarıma göre Thermowood çam, Thermowood dişbudak veya Thermowood iroko tercih edilebilir.

Ahşap Pergola Uygulama

Pergola kelimesi latince saçak anlamına gelen “pergule” kelimesinden gelmekte olup, İtalyancada “pergola” yani gölgelik anlamına gelen bir kelimedir. Sonrasında İtalyanca vasıtasıyla tüm dünya dillerinde aynı ifadeyi içeren evrensel bir kelime haline gelmiştir.

DemArt Dizayn pergola tente sisteminin yüksek kalite standartlarını kullanarak, açık alanlarınızı estetik ve çevre ile uyumlu bir şekilde kolayca açılıp kapanabilir mekanlar haline getirmektedir.
Pergola tente sistemi sayesinde, yatay, bükümlü ve çatı şeklinde açıklıklar tente ile kapatılabilmektedir.
Pergola tente sistemi özel tente kumaşıyla güneşlik olarak yazları sizi güneşten, açılır kapanır tavanı ve su geçirmez tente kumaşı ile yağmurlu havalarda yağmurluk olarak sizi yağmurdan koruyacaktır.
Dilerseniz pergola tente sisteminizin etrafını camla kapattırıp, tente sisteminizi açılır kapanır kış bahçesine dönüştürtebilirsiniz.. Böylece kış aylarında da pergola tentenizin altında sanki açık alandaymış gibi bahçenizde, verandanızda ya da balkonunuzda kışın tadını soğuktan etkilenmeden çıkartabilirsiniz. Pergola tente sistemi sayesinde gündüzleri tam bir gölgenin keyfini sürebilir, geceleri de açılır kapanır tavan sayesinde yıldızları seyredebilirsiniz.

Pergola tente sistemiyle mekanlarınızın genişliğini kontrol edebilirsiniz.

Ahşap Pergola Nedir?

Ahşap Pergola Nedir? —  Herkes müstakil bir evde oturmak ister. Kocaman bir bahçesinin olmasını, bahçesini sevdiği çiçeklerle süslemeyi ve vakit geçirmeyi ister.  Müstakil evin bahçesinde serinlemek, oturup keyif yapmak ve hobi bahçesine dönüştürüp toprakla uğraşmak düşüncesi insanları hep cezbetmiştir. Peki, ahşap pergola nedir? Ahşap pergolalar ülkemizde müstakil evlerde kendine yer edinen ve son derece hoş bir görüntü oluşturan bir yapı olarak karşımıza çıkmıştır. Daha sonraları parklarda, piknik alanlarında, sahillerde, yürüyüş yollarında, yürüme parkurlarında da kullanılmaya başlanmıştır.

Ahşap Pergola Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

Son zamanlar sıklıkla peyzajlar da karşımıza çıkan bu yapı kompozit, ahşap ve metalden yapılıyor. Bir çatısı ve 4 kemerden oluşan genellikle kare ve dikdörtgen şeklinde olan bu yapı, özel dış mekân çerçeve yapısıdır. Bir nevi dış mekân mobilyası da diyebiliriz. Üst çatı ızgarası ister açık ister kapalı olarak yaptırılıp kullanılabilen bu yapı, genellikle asmaları desteklemek, altında ailecek vakit geçirmek ve serinlemek için yaptırılıyor. Ahşap pergolalar dış etkenlere karşı dirençli, ultraviyole ışınlarına dayanıklı ve kolay kolay tahrip olmayan boyalarla boyanır. Kısacası pergolalarda ışık ve neme uzun süre dayanabilen boyalar kullanılır. 4 yılda 1 kez boyanarak yenilenir. Ahşap pergola seçimi oldukça önemlidir. En önemli nokta ise pergola yapımına uygun ağaç kullanılmalıdır. Yanlış ağaç seçimi pergolanın ömrünü kısaltır. Pergola için en uygun ağaç türü karaçamdır. Yerine göre Rus çamı da kullanılmaktadır. En kaliteli ve en iyisini yaptırmak isterseniz de tik ağacı tavsiye edilmektedir.

Pergula Kelimesinin Tarihçesi

Pergola, İtalyanca da belirli bir yol boyunca yolun kenarlarına dikilmiş sütunların ya da direklerin çeşitli bitkilerle donatılmış gölgeli yürüyüş yoluna denir. Pergola Sözcüğünün kökeni, Latince saçak ve suyolu anlamına gelen pergula kelimesinden türemiştir.