Banyo Tadilatı Hakkında

Banyo tadilatı birkaç farklı başlık içerir. Bunlar; sıvama, fayans yapma, gerekli duşlar, banyo dolabı ölçüleri ve montajı şeklinde sıhhi tesisat işleridir.

Banyo Tadilatı Nasıl Yapılır?

Banyo tadilatı öncesi uygun bir projeye ihtiyacı var. Duş odasının yeri, klozetin şekli ve yeri, banyo dolabı, çamaşır makinesinin yeri gibi parametreler belirlenmelidir. Bunları belirledikten sonra ölçün. Ardından boru hattı başlar.

Tesisatçı gerekli muslukları belirttiğiniz yere bırakmalıdır. Bunlar banyo dolabı için sıcak soğuk ve gider boruları, klozet için iki bide çıkışı, küvet musluğunun uçları, sıcak ve soğuk musluk ve çamaşır makinesi gideri olacaktır. Bütün bunlar satın alınacak eşyaları hesaba katar.

Banyo tadilatında 25-30 yıllık evlerin ilginç özellikleri var. Bir kere fayanslar bildiğiniz yapıştırıcıyla değil harçla yapılıyor. Duvarlar mastara uymuyor, kavisli olabilir. Yatay yamuklardan ve dikey yamuklardan bahsediyorum. Bu tür duvarlar için 60cm x 70cm karoları işlemek zor ve zaman alıcıdır. O yüzden bu tür evlerde kiremiti kazıyıp yeniden sıvayıp metreye getirmekte fayda var.

Tutkal, 20 yaş ve altındaki çoğu evde kullanılmıştır. Bu evleri fayanslarına vurarak kontrol ediyorsunuz. Yüksek bir ses duyarsanız, havayı emdiğini ve kırılması ve sıvanması gerektiğini bilirsiniz.

Kontrol ettiğimizi varsayarsak, ses de iyiydi. O zaman üzerine fayans koymak en mantıklısı. Bahsettiğim tüm durumlar farklı maliyetlere yol açtığı için bu konuda emin değilseniz ustalara danışabilirsiniz.

Banyo Tadilatı Aşamaları

Banyo tadilat aşamaları için yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Durum Tespiti ve Proje Planlama

Banyo tadilat aşamaları olan ilk işlem tesisatta sorun olduğu tespit edilirse gerekli ölçüleri alınız. Tasarım/proje, kullanıcı gereksinimlerine ve mekan koşullarına göre gerçekleştirilir. Duşa kabin yeri, klozetin şekli ve yeri, banyo dolabı ve çamaşır makinesinin yeri, musluğun yeri, radyatörün tipi ve yeri gibi parametrelerin belirlenmesi çok önemlidir. Su, sıhhi tesisat, elektrik ve gaz tesisatlarının döşenmesi için paneller, aynalar, aydınlatma elemanları ve prizler.

Kırma/taşıma işleri ve takım yenileme

Banyo tadilat projesinde bir sonraki adım kırma ve taşıma işlerine başlamaktır. Gerekirse kurulum sisteminin güncellenmesi ile kırma ve taşıma işi başlar. 

Tesisat döşeme ve seramik döşeme
Tesisat işlerinden sonra duvarda sıva uygulamasına geçilir. Kaba sıva bittikten sonra hamam zeminindeki tesviye kusurlarını gidermek ve suyun tahliyesi için eğim vermek için şap sürülür. 

Su yalıtımı uygulanmazsa veya yanlış yapılırsa hem oda mevcut banyosunda hem de altında su sızıntısı ve rutubeti gibi sorunlar oluşur. Su yalıtımı uygulamasından sonra seramik uygulamasına uygun bir yapıştırıcı ile başlayın ve silikon uygulayın.

Montaj

Seramiğin uygulanmasından sonra dolap ve vitrifiye montaj işlemi başlar.
Banyolarda su ve tesisat elektrikleriyle ilgili boru, kablo, ışık gibi malzemeleri gizlemek amacıyla asma tavan uygulamasının giderek yaygınlaştığını görüyoruz. Genel olarak yüksek mukavemetli metal asma tavan elemanları, mekândaki nem seviyesinden dolayı tercih edilmektedir

Projenin tamamlanması 

Banyo tadilat aşamalarında tüm işlemler bittikten sonra, tesisatçı muslukları yerine takar. Projede banyo, klozet, banyo dolapları planlı olarak yerleştirilmiştir. Son adım olarak duşa kabin monte edilir. 

Banyo Tasarım Çeşitleri

Banyo tadilat dekorasyon, değiştirmenin zamanının geldiğini düşünüyorsunuz ve bir banyo tasarımı için ne yapabileceğinizi merak ediyor musunuz? Trendleri takip etmeyi seviyorsanız bu makale tam size göre! İşte uygulayabileceğiniz 2022 banyo dekorasyon fikirleri: 

Bu yıl doğadan ilham alan doğal malzemeler ve detaylarla yapılmış bol miktarda ürün var. Bu banyolar için de geçerli. Ahşap, hasır, sepet veya hatta bitkilerde dolaplar ve banyo aksesuarları… Banyonuza doğal bir izlenim verecek birçok unsur var! bu yıl banyoda sıcak bir yansıma yaratmak için. ! 2022’de ahşap benzeri seramikleri çok göreceğiz gibi görünüyor. 

Banyo dekorasyonundaen çok tercih edilen ahşap olduğunu belirtmiştik. Ahşabın metal detayları ile kullanımı oldukça popüler ve şık bir seçim! Aydınlatma ürünleri son yıllarda banyo tasarımında oldukça önemli hale geldi. Avize, sarkıt ve aplik gibi farklı aydınlatma seçeneklerinin değerlendirilebileceği banyolarda artık LED’lerin zamanı geldi! Peki, LED’leri nasıl kullanabilirsiniz? 

Dekorasyon da, LED aynaları seçebilir veya istenirse çekici bir banyo tasarımı oluşturmak için şeritleri ışıksız bir aynaya yerleştirebilirsiniz. Banyo düzeni için aynalar çok önemlidir! Banyo dolabınızın üst modülünde ayna yoksa harika bir fikirle paylaşmak isteriz. Banyonuzda değişiklikler yaparak trendlerini takip etmek istiyorsanız sorun değil