Ahşap Zemin Deck Uygulama?

Ahşap Deck olarak adlandırdığımız malzeme , tüm iklim koşulların adapte olabilmesinin yanı sıra  içerisinde herhangi bir kimyasal malzeme bulundurmamaktadır. Uzun yıllar boyu sorunsuz , eskime problemi yaşamadan kullanabileceğiniz deckler saf masif ahşaptan yapılır ve %100 doğaldır. Peki deck uygulaması nasıl yapılır ? Firmamız tarafından uygun görülen uygulama önerilerini şu şekilde sıralayabiliriz : İşlemin sorunsuz yapılabilmesi ve sonrasında kabarmalar dalgalanmalar ya da yumuşamalar olmaması için uygulama yapılacak zemin mutlaka kuru ve sert olmalıdır. Zemin yüzeyinin olabildiğince pürüzsüz ve mastarlanmış olması gerekmektedir. Deck üzerinde su birikimi olmaması  için ve suyun arzu edilen yöne doğru akıp gidebilmesi için istenilen yöne doğru 2 derece eğim verilmelidir. Zemin malzemesi beton ise betonun su emmesini engellemek için sürme izolasyon uygulamasının uygulanması firmamızda çalışan uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Zeminde hali hazırda izolasyon mevcut ise bu izolasyona zarar vermemek için gerekli önemler alınmalıdır. Zeminden yüksek yapılması gerektiği taktirde plastik pedestral ayaklar kullanılması gerekebilir.  Uygulama yapılacak zemin ile deck arasında en az 40 mm mesafe olmalı zira bu mesafe ihtiyaç duyulan hava akımını sağlamaktadır.

Deck Uygulaması Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alt Konstrüksiyon (karkas) ; Alt konstrüksiyon deck uygulamasının temelinde yatar. Bu nedenle deck uygulaması sırasında malzeme seçimi oldukça önemli bir detaydır. Karkasın döşeme sırasında toprak ile teması engellenmelidir. Doğru deck uygulamasının temel taşı doğru karkası seçilmesidir. Bu sebepten dolayı deck ve alt konstrüksiyon malzemesinin aynı nem değerine sahip olması orantılı çalışmanın gerçekleşmesini sağlayacaktır.

Ahşap Deck uygulaması nasıl yapılır,  sorusuna döşemenin detaylarıyla devam edecek olursak. Karkasların suyun akışıyla aynı yönde ve suya paralel olarak döşenmesi gerekmektedir. Ahşap dışında farklı bir karkas malzemesi kullanılır ise ( alüminyum , çelik , galvanizli demir vs. ) ahşaptan farklı çalışma görüleceğinden  bu karkasın üzerine tekrar ahşap karkas kullanılması daha uygun olacaktır.  Decklerin alt kısımlarında kullanılacak olan karkasların thermowood işleminden geçmiş olması gerekir. Alt konstrüksiyonun aynı kotta yer aldığından emin olunmalıdır. Uygulamaya başlamadan önce decklerin alt kısımlarına yağ bazlı bir koruyucu uygulanması gerekir. Deck uygulaması bittikten sonra ise yüzeyi koruma amacıyla , decklerin terlemesini engellemek için hava alabilen bir malzemenin yüzeye serilmesi gerekmektedir.